14:11 12-09-2012 | Політика
Переглядів: 1508

Як "чорний піар" може зіпсувати виборчі перегони 2012 року?Виборча кампанія 2012 року стала “зоряним часом” для різноманітних політичних передвиборчих технологій. Мало не щодня ми можемо бачити плоди роботи як вітчизняних, так і зарубіжних політтехнологів.

Нерідко можна спостерігати цілком вдалий продукт, нерідко хочеться бажати кращого…

Особливо вишуканими стають чорні PR-технології. Для того, щоб очорнити конкурента, "підмочити" його репутацію і відібрати голоси використовуються найрізноманітніші засоби - від звичних агіток, до чітко продуманої кампанії, скандалів і відвертих звинувачень.

Тому, чи не забагато передвиборчого "чорного піару" вже застосовано у цьогорічній виборчій кампанії кореспондент "Фіртки" поцікавився у відомих українських полтологів, експертів і політиків.

Отож, як "чорний піар" може зіпсувати виборчі перегони 2012 року?

Наскільки застосування брудних піар-технологій вплине на результати виборів?

Володимир Цибулько український поет, перекладач, політичний діяч

Думаю, що суспільство в Україні достатньо привите від таких технологій. І якщо симпатії по відношенню до якихось кандидатів сформовані, то вони сформовані не через недопоінформованість , а завдяки діяльності тієї людини.
Найчорнішим піаром дуже часто по відношенню до того чи іншого кандидата є наявність об’єктивної інформації. Тому говорити про те, що чорні піар-технології вплинуть на кінцевий результат виборів радикально, не варто.
Є такий вислів, який пояснює суть політтехнології. Що таке політтехнологія? Це – лише тимчасова спроба вплинути на історичний процес. Якщо дивитися на виборчу кампанію як на історичний процес, то дійсно вплинути будь-якими вливаннями інформації не можливо. Зараз рівень поінформованості і рівень проникнення інформації дуже високий. Це раніше, коли не було інтернету, а тільки регламентований доступ до радіо чи телебачення, тоді можна справді було зіграти в очорнительську кампанію з потрібним результатом. Зараз це, фактично, неможливо.
 

Дмитро Корчинський лідер партії "Братство"

Публіка вже достатньо адаптована до чорного піару і, на мій погляд, суттєво цей чорний піар не вплине. Він не може зіпсувати стосунки кандидата з виборцями. Чорний піар може зіпсувати і, як правило, він спрямований на те, щоб зіпсувати стосунки між політиками. Чорний піар – це, в першу чергу, робота на міжусобиці між тими чи іншими високопосадовцями.
А публіка адаптована до чорного піару і у нас майже не можливо зараз когось скомпрометувати.
Сказати, що міністр краде і навіть довести це – це вже нікого не здивує. Дивніше буде сказати, що він не краде.
 

Юрій Романюк депутат Івано-Франківської облради, лідер фракції ВО "Батьківщина"

Я погоджуюся з думкою, що застосування чорних піар-технологій є притаманним елементом сучасних виборчих кампаній. З кожною виборчою кампанією вони стають більш цинічно вишукані, безбашенні і у авторів цих технологій немає елементарно стримуючих факторів – етики, моралі, порядності, а навіть і вихованості.
За 20 років незалежності України можна з сумом констатувати, що прогрес удосконалення чорних піар-технологій набув неймовірного розмаху і масштабу. Достатньо згадати перші чорні піар-технології по імітованому замаху на життя Наталії Вітренко під час президентських виборів 1999 року проти Олександра Мороза.
Достатньо згадати 2002 рік і чорні технології Банкової проти «Нашої України» і її кандидатів. Піком цинізму вважався, звичайно, 2004 рік, коли адміністрація Медведчука вишукано, по-блюзнірськи, ганебно знищувало єдиного кандидата в президенти Ющенка.
Сьогоднішня кампанія не є виключенням. І ми бачимо як влада і провладні політичні сили безкарно масово тиражують у ЗМІ на центральних каналах вишукану брехню, фальш і дискредитацію своїх політичних опонентів від опозиції.
Не краще діють і депутати-мажоритарники на округах.
Притаманним елементом будь-якої виборчої кампанії є написи з парканів, які перенесені на біл-борди. Ще раз нагадую, що жодних стримуючих факторів по дискредитації свого опонента, автори провокацій не соромляться. В хід ідуть найбрудніші провокації, які не потребують жодного доказу, але вони чорнять кандидатів.
Можна загадати ще й президентські вибори 2010 року, коли «Батьківщину» звинуватили в педофілії в справі Артека. Ця справа моментально затихла після президентських виборів. Жодна людина не була покарана і ніхто до сьогодні не згадує ту історію. Тому що матеріал відпрацьований. Він помер і він більше нікому не цікавий. Ніхто не ставив за мету пошук справжнього винного, притягнення його до відповідальності і пошук істини. Потрібно було просто використати брудну технологію проти опозиційного кандидата. ПР тоді це використала і забула.
Так само вони діють і сьогодні по всіх мажоритарних округах Івано-Франківщини. Нічого не змінилося.
Тому, безумовно, якийсь відсоток виборців стане жертвами цих чорних політ-технологій по дискредитації опонентів, що в тій чи іншій мірі вплине на волевиявлення громадян і при такій кількості кандидатів на одному мажоритарному окрузі, різниця в 3-5% може суттєво зіграти на перемогу чи поразку того чи іншого кандидата.
 

Дмитро Шлемко народний депутат України

Піар-технологіями займаються ті, хто не впевнений у тому, що вони можуть перемогти. Тому заради цього треба чорнити чужого, замість того, щоб розказувати позитив про себе.
Моя перша думка, що ці люди не розуміють, що шкодять в першу чергу самі собі і тим самим підтверджують про те, що вони не гідні бути майбутніми народними депутатами, бо вже від тепер вони починають вести себе аморально і якщо такі прийоми вони застосовують нині, коли не стали народними депутатами, то можна собі уявити який ступінь аморальності буде у цих людей тоді, коли вони матимуть ще й законодавчу владу. Це ті люди, які, практично, готові у ВРУ бути безпринципними, їх можна називати першими тушками, це ті люди, яким довіряти свій голос виборець немає права.
Чи вплине це на виборця? Безперечно, що ні. Вони розраховують, що виборець у нас не дуже розумний. Я хочу сказати, що виборець вже дуже швидко розбирається у цьому вони усвідомлюють, що на того, на кого є гоніння – значить він є реальним кандидатом, а значить на нього треба орієнтуватися і вивчати його істинну біографію.
Наші кандидати від Об’єднаної опозиції не використовують піар-технології. Їм немає потреби цього робити. Тому, що вони доносять до людей свою біографію, а у нас це, головним чином, молоді люди із достатнім досвідом управлінської роботи, це чесні порядні люди, які, вважаємо, за умови приходу до ВРУ, то Прикарпаття і кожен виборець гордитиметься ними.
А всі, хто займається чорними технологіями, то у них немає майбутнього ні сьогодні, ні завтра. Тому я особисто би порадив тим, хто замається піар-технологіями позбутися цього і йти до виборців і чесно з ними працювати.
 

Володимир Фесенко політолог

Зіпсувати виборчу кампанію чорний піар точно може. Масштаби чорного піару особливо в мажоритарних округах створюють саму картинку виборів, як брудну. Застосування чорного піару створює проблему для самих виборів, їхнього сприйняття.
Це буде серйозна проблема з точки зору навіть визнання виборів. Якщо його буде дуже багато і якщо він врешті-решт створить образ цих виборів як брудних, це може стати вагомим аргументом для того, щоб не визнавати ці вибори. І про це дійсно треба думати.
Інша річ, що зараз вже помітно, що найбільш потужно чорний піар буде використовуватись по мажоритарних округах. По партійних списках він теж буде, але там інша ситуація, інші методи і технології. Скоріше, будуть такі точкові «брудні удари» або викиди «брудної» інформації.
А от те, що ми вже змогли побачити, війна в Одесі між Марковим і Гончаренко – це лише прелюдія. Думаю, що в багатьох округах можна буде побачити схожі речі.
Брудні технології, і справа тут не тільки в чорному піарі, а йде мова і про застосування правоохоронних органів, коли заарештовують або відкривають кримінальні справи по окремих кандидатах. А це ще супроводжується відповідною інформаційною війною, тобто дискредитацією кандидатів.
Такі речі дуже суттєво впливають і можуть змінити ситуацію на користь окремих кандидатів. І, як мінімум, створити солідну проблему для окремих кандидатів, які стануть жертвами цього піару.
Може бути і зворотний ефект. Як засвідчили президентські вибори 2004 року, коли той чи інший кандидат занадто багато використовує чорного піару, то врешті-решт це може зіграти проти цього кандидата.
 

Ігор Зварич народний депутат України, Партія регіонів

На результати виборів вплив має, насамперед, не чорний чи білий піар, а волевиявлення виборців. Тому все залежить від того, як вони сприймають цей, так званий, піар, який нічого доброго ні виборчому процесу, ні розвитку політичної системи України не приносить. Пора вже навчитися дебатувати щодо програм і щодо шляхів розбудови незалежної України, а не перемивати одне одному кісточки і на тому дійсно піаритися і заробляти бали з тих, хто дуже схильний до таких фактів і від того отримує задоволення.
Це не просто неетично, але й є свідченням низької, як політичної, так і загальної культури. Над цим нам треба ще багато працювати.
Вплив, звичайно, відбувається. Адже, не кожен критично осмислює те, що бачить, чує, читає. Але загалом, як показує практика, дуже часто цей піар спрацьовує якраз навпаки. Хоча, це не дуже добрий шлях до вирішення тих проблем, які має суспільство і які вимагають обговорення для знаходження консенсусу. Бо без консенсусу, без спільності дій збудувати відповідні стосунки в суспільстві дуже складно, якщо і взагалі можливо.
 

Кость Бондаренко політолог

Насправді, чорний піар може зіпсувати хіба що тільки настрій кандидатам. Він суттєво не впливає на хід виборів. Ми бачимо зараз, що застосовується велика кількість чорних піар-технологій. Це перша кампанія, в якій чорний піар застосовує не влада, а проти представників влади. Зокрема, для прикладу, проти Олексія Гончаренка – представника ПР в Одесі й інше.
Думаю, що в даній ситуації, навряд чи їм це зашкодить. В той же час, звичайно, нерви попсує достатньо.
А от на хід виборчої кампанії, навряд, чи вплине. Немає юридичних моментів, які б передбачали, що застосування чорного піару несе за собою якусь відповідальність чи має якийсь вплив на виборчу кампанію.
 

Роман Чернега голова Івано-Франківської обласної організації політичної партії "УДАР Віталія Кличка"

Застосування різного роду піар-технологій, і, в першу чергу, чорного піару, є звичним явищем для сучасних виборчих кампаній. З кожною кампанією вони стають все різноманітнішими і витонченішими.
Безумовно, що технології такого роду частково впливають на результати виборів. Але виборець у нас розумний і зараз здивувати його чимось вже дуже складно.
Максимум, на що може вплинути чорний піар – люди побачать, що політики не знайшли кращого підходу, за допомогою якого донести свою думку до виборців, як методом застосування чорних піар-технологій. А це вже є загрозою того, громадяни розчаруються у політиках. Відповідно, можна очікувати зниження явки на виборах.
 

Андрій Єременко політолог, голова Спілки молодих політологів України

Чорний піар – це нормальне явище. Його завжди використовують, це один з елементів кампанії, який показує можливості на політичному полі. Тому зіпсувати кампанію він не може.
А щодо того наскільки він може вплинути, то є таке певне правило. Щоб створити імідж і щоб його зіпсувати треба ресурсів із різницею в десять разів. Тобто, якщо ми вкладаємо, до прикладу, 10 гривень на створення іміджу, то щоб зіпсувати цей імідж достатньо буде однієї гривні.
Це правило, в принципі, працює всюди. Інколи деякі люди кажуть про співвідношення 20 до 80.
Проблема в тому, що чорний піар, коли його застосовують, він не дає нікому голосів. Він у когось голоси забирає, але чи дасть голоси комусь іншому – це вже не факт.
Для прикладу, в Києві зараз на одному з округів один з кандидатів від об’єднаної опозиції запустив чорний піар проти кандидата від УДАРУ. А у Києві УДАР – це дуже потужна сила(по деяких округах у нього зараз рейтинг 20-30%). Так, в результаті, рейтинг впав в обох. Тому, що ці голоси, які були реально забрані в людини від УДАРу, перейшли до «противсіхів».
Тому, він дійсно буду впливати, але чорним піаром треба користуватися дуже обережно, тому що не зрозуміло, куди він може повернутися.
 

Зіновій Шкутяк народний депутат України, Наша Україна

Чорний піар, в принципі, – це ганьба. Люди, які цим займаються, просто не поважають виборця. Але, на превеликий жаль, він також відіграє якусь роль. Такі технології якоюсь частиною суспільства сприймаються, як дійсно правдива інформація. Але я думаю, що люди у нас розумні. Така інформація має викликати негативні емоції. І люди повинні розуміти, що ті, хто поширює цю неправдиву інформацію, чесно працювати дальше також не будуть.
Тому чорний піар – це дуже негативне явище. Бажано, щоб ми його не бачили в нашій області.
Теоретично, на результати виборів він вплинути може, але я сподіваюсь, що люди розумні і не будуть звертати увагу на це.
 

Анатолій Гриценко лідер партії "Громадянська позиція"

«Чорний піар» - це ознака низької культури і низької гідності людей, які поширюють неправду. На жаль, дехто тій неправді вірить. Багато людей мають обмежений доступ до чесної преси, бо бідні й не можуть купити газету. А центральне телебачення контролює влада, там неправди найбільше. І заперечити - немає змоги, опозицію там бачать рідко наживо. Тому зараз ми більше з людьми, ніж на екранах. Спілкуємося очі-в-очі. Правді люди вірять.
 

Петро Шкутяк екс-голова Долинської РДА, кандидат у народні депутати України по мажоритарному окрузі №86(м. Долина)

Думаю, що піар завжди має вплив. Однак, я зі своєї сторони ніколи на нього не реагую і ним не користуюся. Папір все витримає, написати можна будь-що. Тому, думаю ,якщо щось про когось писати, то потрібно підписуватись існуючою людиною і, звичайно ж, аргументувати конкретними фактами.
 

Тарас Случик політолог, координатор Громадянського руху "Чесно" в Івано-Франківській області

Те, що ці вибори будуть брудні не виникає ні в кого сумнівів, але ефективність їхня не буде надзвичайно висока. Громадяни вже отримали певну «прививку» від чорних технологій ще в 2004, коли її було забагато. Тепер виборців не здивуєш новинами про корупцію, підкуп, кримінал щодо кандидатів. Не думаю, що вони кардинально вплинуть на результат голосування. Адже якісні «чорні» PR-технології досить складні у виконанні та затратні ресурсно, тому не кожний кандидата буде мати спроможність їх реалізувати. І досить часто не вміло реалізовані кампанії по дискредитації певного кандидата навпаки піднімають йому рівень впізнаваності та рейтинг. Ми тут більше повинні говорити про моральну сторону, бо політика і мораль не роздільні.
Набагато важливіше – це фальсифікація виборів через застосування технологій, що по суті передбачає чинний закон. Вони зможуть суттєво вплинути на результати виборів. І штабам кандидатів, громадським організаціям та виборцям треба думати, як їм протистояти.
 
Джерело: Фіртка

 


Коментарі (0)
Ваше ім’я:
 
Коментар:
 
 
 
 

Онлайн-підписка від ПриватБанку

Останні новини

 
05-12-2017
 
13:10
Протестувальники у Києві не випускають автомобіль із Сакаашвілі2
 
 
12:51
Замість шкільних булочок - наркотики3
 
 
12:36
Порошенко допускає збільшення мінімальної зарплати до 4100 гривень5
 
 
12:32
Саакашвілі затримали, коли він погрожував стрибнути з даху3
 
09-06-2017
 
08:22
Івано-Франківська УГП визначилася з обласним керівництвом3
 
01-06-2017
 
12:27
Захистімо дітей від російської агресії!5
 
31-05-2017
 
13:44
ВОЛЯ-РУХ НОВИХ СИЛ під Мінюстом вимагали припинити політичне рейдерство4
 
 
10:45
Євген Нищук: Ми повинні дбати про свою цілісність, свою ідентифікацію4
 
30-05-2017
 
00:51
Микола Томенко розпочав зйомки фільму про Галич4
 
 
00:40
18-річний юнак загинув через незаконну "тарзанку" (відео)4
 
29-05-2017
 
15:19
Щастя не оминеш2
 
 
15:11
Мототрек у Галичі: відверті дебати про спорт і спокій4
 
 
10:09
Івано-Франківський осередок Галицької Партії обрав нове керівництво4
 
25-05-2017
 
01:34
Найцікавіші новини програми «Аргумент Гончарової» на минулому тижні з 15.05 по 19.05.20174
 
 
01:18
«Думаєте, жінки, які приїздять з Італії, розповідають правду?! 3
 
24-05-2016
 
17:47
У жахливій ДТП загинув двадцятирічний юнак (фото)4
 
05-05-2016
 
12:52
Литва заборонила в’їзд на свою територію 46 особам, яких пов’язують із засудженням Н.Савченко5
 
04-05-2016
 
13:02
НСЖУ оприлюднила список “Ворогів реформування преси”3
 
27-04-2016
 
12:20
Затверджено остаточну ціну на газ для населення4
 
 
11:22
Сьогодні відбудеться розіграш безкоштовних путівок у Дитячий табір «Артек-Буковель» від благодійного фонду «Новий Івано-Франківськ»5
 
 

Опитування

Голосування завершено!

Хто на Вашу думку має найбільші шанси очолити Івано-Франківську обласну раду?
 
Микола Палійчук
Михайло Вишиванюк
Юрій Романюк
Роман Онуфріїв
Сергій Адамович
Олександр Шевченко
Руслан Гусак
Дмитро Дзвінчук
Манолій Піцуряк
Василь Скрипничук
Зіновій Митник
Остап Дзеса
Петро Шкутяк
Олександр Джура
Ігор Насалик
 
Проголосувало: 299
 

Партнери

НАША КНОПКА

 
 

Ліхтарі рекомендують

 
Робота, вакансії, резюме на
  http://job.ukr.net.
Популярні фільми прокату на
  KINOafisha.ua.
Програма телепередач на
  TVgid.ua.
Новини UKR.NET:
  політика, економіка, спорт та ін.