08:52 11-06-2012 | Культура
Переглядів: 3345

За прикладом "Галицької брами" у Надвірній організують "ДженджурФист-2012"В сучасну пору проведенням фестивалю нікого не здивуєш. Вони, як культурно-мистецькі заходи вже довший час проводяться на теренах нашої держави і як  правило, різняться за тематичним наповненням і статусом. Разом з тим, новими для України є фестивалі, які окрім презентації народної творчості, дають можливість гостям та учасникам фестивалю прийняти участь в майстер-класах, брати безпосередню участь в дійстві історичної реконструкції минулих століть. Також, подібні заходи популяризують пам’ятки культурної спадщини (поруч яких проводяться), привертають увагу до потреби їхнього збереження.

Нещодавно вже друге на терені Прикарпаття відбувся обласний етнофестиваль «Галицька брама», організатором якого виступив Національний заповідник «Давній Галич». Фестиваль був успішним, отримав позитивні відгуки серед краян, а відповідно дав можливість здобути неоціненний досвід для свого подальшого проведення його організаторам. Вже тепер вони можуть надати необхідні поради та консультації оргкомітетам подібних заходів у Івано-Франківській області.

Саме з метою вивчення передового досвіду галичан, здійснення всіх необхідних підготовчих кроків для організації першого подібного фестивалю у Надвірнянському районі, була покликана нарада щодо проведення етнофестивалю «ДженджурФист-2012». Оскільки галичани вже провели свій етнофестиваль поруч з пам’ятками національного значення, а надвірнянці тільки планують – спільна зустріч дала можливість обговорити актуальні питання на даному етапі організації заходу.  

У нараді взяли участь як представники оргкомітету фестивалю, так і органів державної влади та наукових інституцій. Зокрема, головний спеціаліст з питань пам’яток національного значення в Івано-Франківській області Лідія Максим’як (Міністерство культури України);  генеральний директор НЗ «Давній Галич» – науковий керівник Олександр Береговський та провідний редактор інформаційно-видавничого відділу заповідника Андрій Чемеринський головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини та музейної справи Богдан Клюшта (управління культури Івано-Франківської облдержадміністрації), перший заступник голови Степан Іроденко та начальник відділу культури і туризму Олександр Зварчук (Надвірнянська райдержадміністрація); Наталія Байдак (від оргкомітету фестивалю).

Завданням спільної робочої групи було вивчення можливостей проведення етнофестивалю на терені пам’ятки національного значення – Пнівського замку (який як відомо, перебуває практично в аварійному стані), вироблення плану заходів щодо забезпечення і здійснення всіх необхідних дозвільних процедур. Робоча група оглянула фортифікаційні споруди Пнівського замку, ознайомилася з проблематикою окремих будівель – тріщинами у стінах та баштах, зсуванням грунтів. Підсумкове засідання проведено у приміщенні Надвірнянської РДА.

Генеральний директор – науковий керівник Національного заповідника «Давній Галич» Олександр Береговський ознайомив присутніх з досвідом організації проведення подібних етнофестивалів у Галицькому районі, надав консультації щодо співпраці у даному питанні з відповідними структурами Міністерства культури України. Також, присутніх було ознайомлено з нещодавно започаткованим галичанами виданням – інформаційним вісником «Спадщина».

Етнофестиваль «ДженджурФист - 2012» заплановано провести, як триденний захід поруч з Пнівським замком. Назва фестивалю є поєднанням двох слів: «дженджур» (джиджура, кіндзур, гіндур, горчанка жовта, тирлич карпатський) та «фист» (дужо, моцно, міць, сильно). Легенда фестивалю є наступною: «…Окрасою Карпат, серед моря квітів і рослин, корінні жителі гір здавна вважають дженджур. Його лікарські, а інколи навіть магічні властивості помітили і лицарі Ордену тамплієрів. Дженджур входив у дванадцятку найцінніших для них лікарських рослин. Використовували його і мольфари, особливо для лікування чоловічого безсилля та хворіб шлунку. Входив тирлич і в склад чудодійної мазі для відьом. Загалом у народній медицині відвари та настоянки дженджуру використовують при туберкульозі, бронхітах, подагрі, ревматизмі, імпотенції, артритах та захворюваннях печінки і це далеко не повний перелік хворіб з якими джинджорик здатен боротися. Одним словом Фист корінь… В свою чергу, з середини 15 століття красою і твердинею Карпатського краю був Пнівський замок - неприступна фортеця, яку за період існування вдалося захопити тільки один раз і то внаслідок зради…».

За словами організатора фестивалю п. Наталії Байдак: «Фестиваль є можливістю для бажаючих пірнути у вир середньовічного життя та побуту. Ця мистецька акція повинна отримати надзвичайно позитивний резонанс, збагатити духовно і емоційно. Та найголовніше, наш фестиваль  приверне увагу туристів, краєзнавців, істориків, інвесторів до Пнівського замку і до Надвірнянщини зокрема…». В період фестивальних днів передбачені ярмарка, майстер – класи, виставки та екскурсії, концерти провідних етно-, фольк-, рок- гуртів України.

Андрій Чемеринський,
член НСКУ, магістр історії


 


Коментарі (0)
Ваше ім’я:
 
Коментар:
 
 
 
 

Онлайн-підписка від ПриватБанку

Останні новини

 
05-12-2017
 
13:10
Протестувальники у Києві не випускають автомобіль із Сакаашвілі2
 
 
12:51
Замість шкільних булочок - наркотики3
 
 
12:36
Порошенко допускає збільшення мінімальної зарплати до 4100 гривень5
 
 
12:32
Саакашвілі затримали, коли він погрожував стрибнути з даху3
 
09-06-2017
 
08:22
Івано-Франківська УГП визначилася з обласним керівництвом3
 
01-06-2017
 
12:27
Захистімо дітей від російської агресії!5
 
31-05-2017
 
13:44
ВОЛЯ-РУХ НОВИХ СИЛ під Мінюстом вимагали припинити політичне рейдерство4
 
 
10:45
Євген Нищук: Ми повинні дбати про свою цілісність, свою ідентифікацію4
 
30-05-2017
 
00:51
Микола Томенко розпочав зйомки фільму про Галич4
 
 
00:40
18-річний юнак загинув через незаконну "тарзанку" (відео)4
 
29-05-2017
 
15:19
Щастя не оминеш2
 
 
15:11
Мототрек у Галичі: відверті дебати про спорт і спокій4
 
 
10:09
Івано-Франківський осередок Галицької Партії обрав нове керівництво4
 
25-05-2017
 
01:34
Найцікавіші новини програми «Аргумент Гончарової» на минулому тижні з 15.05 по 19.05.20174
 
 
01:18
«Думаєте, жінки, які приїздять з Італії, розповідають правду?! 3
 
24-05-2016
 
17:47
У жахливій ДТП загинув двадцятирічний юнак (фото)4
 
05-05-2016
 
12:52
Литва заборонила в’їзд на свою територію 46 особам, яких пов’язують із засудженням Н.Савченко5
 
04-05-2016
 
13:02
НСЖУ оприлюднила список “Ворогів реформування преси”3
 
27-04-2016
 
12:20
Затверджено остаточну ціну на газ для населення4
 
 
11:22
Сьогодні відбудеться розіграш безкоштовних путівок у Дитячий табір «Артек-Буковель» від благодійного фонду «Новий Івано-Франківськ»5
 
 

Опитування

Голосування завершено!

Хто на Вашу думку має найбільші шанси очолити Івано-Франківську обласну раду?
 
Микола Палійчук
Михайло Вишиванюк
Юрій Романюк
Роман Онуфріїв
Сергій Адамович
Олександр Шевченко
Руслан Гусак
Дмитро Дзвінчук
Манолій Піцуряк
Василь Скрипничук
Зіновій Митник
Остап Дзеса
Петро Шкутяк
Олександр Джура
Ігор Насалик
 
Проголосувало: 299
 

Партнери

НАША КНОПКА

 
 

Ліхтарі рекомендують

 
Робота, вакансії, резюме на
  http://job.ukr.net.
Популярні фільми прокату на
  KINOafisha.ua.
Програма телепередач на
  TVgid.ua.
Новини UKR.NET:
  політика, економіка, спорт та ін.